Aktuality

Aktuality

Prinášame informácie, zaujimavosti a aktuality o Tatrách a okolitom regióne. Pokiaľ vás niečo konkrétne zaujíma, dajte nám vedieť. Alebo nám pošlite tip na reportáž a my zistíme viac.

Bez neho by Tatry vyzerali inak

Bol jedným z najväčších architektov Tatier. Mnohí hovoria, že kedy nebolo jeho, významné tatranské
budovy by nemali svoj šmrnc. Gedeon Majunke.
Narodil sa v máji 1854 v dnešnej mestskej časti Popradu v Spišskej Sobote. Študoval naraz na dvoch
školách, a to vo Viedni na stavebnej fakulte a tiež na Akadémií výtvarných umení. Pôsobil na panstve
grófa Andrássyho v Betliari. Keď od Kežmarskej bankovej účastinnej spoločnosti na výstavbu Dolného
Smokovca, sa natrvalo usadil v Spišskej Sobote, kde pracoval ako architekt i podnikateľ.

Čítať viac…

Prvý horolezec nezaznačil, na aký štít vyliezol

Zdolať to, čo vyzerá na prvý pohľad nezdolateľné. August patrí aj medzinárodnému dňu horolezectva. To sa v Tatrách teší veľkej obľube. Už od pradávna ľudia radi prekonávali svoje schopnosti. Viete kto uskutočnil prvý horolezecký výstup vo Vysokých Tatrách?

Čítať viac…

Deti zo znevýhodnených rodín si užili eko tábor

Tábor, v ktorom neexistujú najkrajšie okamihy, pretože každá jedna minúta je tá najkrajšia. Občianske združenie Tatry máme radi v spolupráci s Tatry mountain resorts (TMR) aj v tomto roku zorganizovalo tábor pre deti zo znevýhodnených rodín. Tábor bol pod taktovkou hlavného realizátora – herca, speváka a zabávača – Marcela Nemca a jeho občianskeho združenia Moonshine camp. Na Hrebienku si deti užili dni plné zábavy a smiechu.

Čítať viac…

Za prvý výlet v Tatrách rovno do hladomorne

Vedeli ste, že prvá písomná zmienka o návšteve Tatier pochádza spred 457 rokov? V tom čase sa majiteľka hradu v Kežmarku vydala na prvý známy výlet do Tatier. Spravila ale osudovú chybu. Išla bez manžela.

Čítať viac…

Záchrana tradičných horských oviec na zjazdovkách

Modernizácia ľudského života so sebou prináša mnoho pozitívnych vecí. No, okrem života ľudí, vo veľkej miere ovplyvňuje aj okolitú prírodu, či zvieratá v nej. Projekt záchrany valašských oviec na území Nízkych Tatier patrí medzi aktivity, ktoré sú inšpirované minulosťou a ponúkajú dnešnému človeku pohľad na krásu pastierskeho remesla, avšak v novodobých podmienkach. Prijoritou projektu je revitalizácia chovu pôvodných horských oviec v symbióze so súčasnou dobou.

Čítať viac…

Celý život sa na Tatry dívajú
a nikdy v nich neboli

Deti z rómskej školy v podtatranskej obci Rakúsy, dostali na Medzinárodný deň detí úžasný darček. Výlet lanovkou na Skalnaté pleso. Pre mnohé z nich to bolo vôbec po prvý raz, kedy mohli navštíviť naše najkrajšie hory. To, že sa tak stalo práve vo sviatok všetkých detí, je už len čerešničkou na torte.

Čítať viac…

Svišťom sa z nôr veľmi nechcelo

Presne v polovici októbra zaspia a prebudia sa v polovici apríla. Svište. Zvieratá, ktorým závidí asi každá žena. Počas zimného spánku stratia tretinu svojej váhy. Keď vykuknú z nôr je to jasným znamením toho, že zima už skončila. Tento rok sa im z nich veľmi nechcelo.

Dôvod, pre ktorý sa malým zvedavcom z nôr nechcelo je podľa svištiara Pavla Balla jednoduchý. „Svište túto jar s vyhrabávaním meškajú, niektoré sa vyhrabávajú aj o 10 – 15 dní neskôr. Dôvod je ten, že hore je veľa snehu,“ uviedol.

Čítať viac…

Zvierací turisti - čo na to odborníčka​

Pomaly a neodvratne sa z lyžiarskych svahov presunieme na turistické chodníky. Pobyt v prírode určite prospeje nie len ľuďom, ale aj ich zvieracím spoločníkom. Či už beriete svojich štvornožcov na výlety v lete alebo v zime, je vhodné pamätať na ich potreby a predísť prípadnym úrazom či presileniu. O tom ako si turistiku so zvieraťom skutočne užiť,  sme sa rozprávali s veterinárnou lekárkou Máriou Militkou.

Čítať viac…

Svoj nový život našli pod Tatrami

Utiekli pred vojnou a svoje útočisko našli priamo pod tatranskými štítmi. Občianske združenie Tatry máme radi v spolupráci s Tatry mountain resorts (TMR) vo Veľkej Lomnici prichýlilo až 53 ľudí z Ukrajiny. Pomáhajú im začleniť sa do života.

Jedna pracovala v banke, ďalšia ako ekonómka, tretia v trafike, posledná ešte stále pracuje online zo Slovenska. Ukrajinky, ktoré nabrali silu, opustili svoj domov, zanechali tam svojich mužov, rodičov i starých rodičov a spolu s deťmi sa vybrali hľadať pomoc na Slovensko.

Čítať viac

Darované
Vianoce

V ťažkom  a ponurom covidovom období roka 2020, sme pomohli splniť jeden krásny vianočný sen. Stali sme sa súčasťou projketu TV JOJ s názvom Darované Vianoce a pričinili sa o pár žiariacich prskaviek v detských očiach. Takmer 40 talentovaných detí zo speváckeho zboru Devjatkakere Čhave si aj vďaka nám mohlo prvýkrát v živote užiť výlet lanovkou na Skalnaté pleso, kde nakrúcali videoklip k pesničke Milujeme svet. Malí speváci z neslávne známeho košického sídliska Luník IX boli z Vysokých Tatier nadšení a my sme zas boli nadšení z nich. Ozaj, vedeli ste že po rómsky sa Tatry máme radi povie Rado dikhas o Tatry? Ani my nie, dnes už to ale vieme 🙂

Na palube jednorožca

Svojou troškou prispievame k projektu inklúzie detí zo znevýhodnených sociálnych skupín. Už druhý rok budeme súčasťou najväčšieho rodinného festivalu na Slovensku, ktorý sa uskutočňuje pravidlene v letných mesiacoch v bartislavskom Sade Janka Kráľa. 

Čítať viac

Moonlight Camp​

Najvyššie položený detský tábor na Slovensku, to je Moonlight camp. Zážitkový detský tábor zameraný na poznávanie a ochranu prírody, ktorý sa už tretí rok realizuje vo Vysokých Tatrách na Hrebienku. Vo výške 1285 mnm sa 30 detí každé leto vydá na dobrodružnú cestu po stopách kamzíkov, svišťov, či medveďov. Oboznámia sa s tatranskou faunou a flórou, spoznajú turistické cesty a cestičky a všetky dôležité symboly Tatier. Na tomto milom projekte spolupracujeme s hlavným realizátorom tábora – hercom, spevákom a zabávačom – Marcelom Nemcom a jeho občianskym združením Moonshine camp. Marcel má viac ako desaťročné skúsenosti s prácou s deťmi a vďaka jeho veselej a optimistickej duši sú jeho podujatia vždy veľký zážitok.

Viac o kempe sa dozviete tu: www.moonlightcamp.sk