O nás

O občianskom združení

Tatry máme radi! Či už sme z Popradu, Bratislavy alebo Košíc, všetci milujeme Tatry. Sú našim symbolom, našou vášňou, našimi spomienkami aj budúcnosťou. Aj keď sme ďaleko, vždy sa k nim radi vraciame. Pretože jednoducho povedané: Tatry máme radi!
 
A presne podľa tohto hesla  v novembri 2020 vzniklo rovnomenné občianske združenie, ktorého prioritou je úprimný záujem o ochranu, budúcnosť a rozvoj tatranského regiónu. Chceme šíriť verejnoprospešnú osvetu o ochrane a rozvoji Vysokých a Nízkych Tatier. Upozorňovať na potreby regiónu, hľadať formy spolupráce, prepájať a využívať komunity v regióne.
 
Našim cieľom je navrhovať a organizovať prospešné projekty, organizovať diskusné fórum pre laickú i odbornú verejnosť. Najmä sa však chceme sústrediť na edukačnú činnosť. Jej základom je práca s deťmi, rodinami ale i seniormi, či ľuďmi zo znevýhodnených skupín populácie.
Súčasťou našich aktivít sú preto do veľkej miery výchovné projekty zamerané na budovanie vzťahu jednotlivca k horám a prírode.
 
Napriek obrovskej láske k Tatrám, však veľmi citlivo vnímame fakt, že za posledných 30 rokov zaostali Tatry vo vývoji. K ich modernizácii sa pristupuje chaoticky. Chýba dlhodobá urbanisticko-sociálna koncepcia. Komplexne sa vývoju a smerovaniu Tatier nikto nevenuje. Preto je dôležité aby vznikla platforma, ktorá spája, dáva priestor k diskusii a podporuje zmysluplné výzvy a projekty. Milovať a navštevovať Tatry je síce pekné, ale je potrebné sa k nim s láskou, rešpektom a citom aj chovať. Či už ide o obyčajnú turistiku, alebo urbanizmus, ktorý sa ich dnes dotýka omnoho viac než kedykoľvek predtým…

Ľudia

Diana Migaľová Baschierová

Vyrástla pod Slanskými hrchmi, narodenaná v znamení kozorožca. Možno aj preto sú jej hory od detstva blízke.   Tatry vníma ako symbol samotnej národnej hrdosti Slovenska – veď ktorá iná maličká krajina sa môže pochváliť najmenšími veľhorami na svete?!  OZ Tatry máme radi, ktorého je predsedkyňou, vedie “populárno-náučnou” cestou. Verí totiž, že hravou a zážitkovou formou sa ľudia dokážu naučiť najviac. V minulosti bola pri zrode niekoľkých edukatívnych projektov pre deti, či seniorov

Marcel
Nemec

Herec, hudobník a zabávač, ktorý je vždy plný optimizmu. Z divadelných dosiek si rád odskočí do prírody, kde si vyčistí hlavu a relaxuje. Súčasťou OZ Tatry máme radi je od jeho samotného vzniku a špecializuje sa hlavne na podujatia pre deti. Má pod palcom najvyššie položený detský letný envirotábor na Hrebienku, ale aj najväčší rodinný festival Na palube jednorožca, ktorého je OZ Tatry máme radi pevnou súčasťou. Bol ústrednou tvárou osvetovej  kampane Ohňostroj  v Tatrách je hanba!

Marek
Ihnačák

Pravý Tatranec, narodený pod Tatrami. Možno aj preto sú preňho Tatry už navždy symbolom domova.
Na majestátne štíty sa  od detstva díval z okna. Je hrdý na to, že žije v meste s najkrajším výhľadom na Slovensku. Do Tatier chodí najradšej so svojimi psími parťákmi – našimi maskotmi Arthurom a Merlinom. Spoločné túry sú preňho dvojitou odmenou. Jednak si užíje krásne scenérie a relax a po druhé to berie ako možnosť aspoň na chvíľku unaviť svojich psích kamošov. Lásku k zvieratám má vrodenú, už ako dieťa domov nosil všetko živél. Neskôr ho uchvátila kynológia. Pozitívny vzťah ku zvieratám ho priviedol až na strednú veterinárnu školu. Vyskúšal si aj prácu ošetrovateľa exotických zvierat.  Dnes pracuje ako lanovkár, no zvieratá sú preňho stále alfou a omegou. 

Arthur
a Merlin

Psí kamoši, narodení pod Tatrami rovnako ako ich majiteľ. Presne ako on milujú hory a turistiku. Súčasťou OZ Tatry máme radi sa stali vďaka výhre v súťaži o maskota nášho občianskeho združenia. Obaja boli zachránení ako šteniatka z nevhodných podmienok a svoj domov a radosť zo života našli pri Marekovi, ktorý im venuje všetok svoj voľný čas. Najradšej ho spolu trávia v prírode a na turistike. Najspokojneší sú, keď majú v dosahu dostatok loptičiek, paličiek a mlák na skákanie. A samozrejme, svojho najobľúbenejšieho človeka – Mareka.

Matej
Lacena

Onlajnový nadšenec, ktorý má rád prírodu, turistiku a objavovanie nových zákutí doma i v zahraničí. Venuje sa obsahu, sociálnym sieťam a spájaniu ľudí s dobročinnými úmyslami prostredníctvom online nástrojov. Vo voľnom čase veľa športuje, varí a venuje sa sebarozvoju.
Verí, že každý by mal začať od seba a tým ísť príkladom pre druhých, či už ide o ochranu prírody alebo o ďalšie dôležité hodnoty v živote. 

Povedali o Tatrách

Pavol Barabáš, dokumentarista

„Pochodil som väčšinu najvyšších hôr sveta, ale Tatry sú pre mňa najkrajším pohorím na zemeguli. Na malej ploche je sústredená obrovská krása, mám ich najradšej. Aj kvôli ľuďom, ktorí v Tatrách žijú.“ zdroj: www.pavolbarabas.sk

Andrej Skádkovič, básnik

„Jestli sa city moje rozlejú po srdciach v Tatrách žijúcich; jestli ohlasy moje zavejú kradmo do časov budúcich: rodáci mojej duše, krajiny! objímte obraz mojej Maríny.“ zdroj: Andrej Sládkovič: Marína

Martin Holý, režisér

„Viete, Tatry sú čarovné. Tak na pohľad. Ale vždy akoby boli začarované, keď tam človek ide filmovať. A v Tatrách sa dá filmovať len cez letné mesiace… A práve tieto letné mesiace sú nepriaznivé pre filmárov. Keď chytí taký daždivý búrkový rok filmový štáb, je to katastrofa. Nakrúcali sme za veľmi ťažkých podmienok… …Slovom všetko zlé, čo sa týka počasia, nás zdraplo.“ zdroj: www.skcinema.sk

Ľudovít Štúr

„Kriváň vyzdvihuje rodákov k oblakom a zároveň ich prikúva k rodnej zemi.“