Deti zo znevýhodnených rodín si užili eko tábor

Tábor, v ktorom neexistujú najkrajšie okamihy, pretože každá jedna minúta je tá najkrajšia. Občianske združenie Tatry máme radi v spolupráci s Tatry mountain resorts (TMR) aj v tomto roku zorganizovalo tábor pre deti zo znevýhodnených rodín. Tábor bol pod taktovkou hlavného realizátora – herca, speváka a zabávača – Marcela Nemca a jeho občianskeho združenia Moonshine camp. Na Hrebienku si deti užili dni plné zábavy a smiechu.

Zmazať akékoľvek rozdiely, či naučiť láske k prírode. Aj to sú hlavné odkazy detského tábora, ktorý sa predposledný júlový týždeň zabýval na Hrebienku. „Ide o najvyššie položený detský tábor na Slovensku s názvom Moonlight camp. Zážitkový detský tábor je zameraný na poznávanie a ochranu prírody. Vo výške 1285 m.n.m sa 30 detí každé leto vydá na dobrodružnú cestu po stopách kamzíkov, svišťov, či medveďov. Oboznámia sa s tatranskou faunou a flórou, spoznajú turistické cesty a cestičky a všetky dôležité symboly Tatier,“ priblížila Diana Migaľová z občianskeho združenia Tatry máme radi.

Tábor pod týmto organizačným zložením a na tomto mieste sa konal už tretíkrát. „Pre mňa je to už ale v podstate trinásty ročník. Zažil som si už jeden desaťročný cyklus táborov a zafungovalo to tak, že niektoré z detí, ktoré som poznal už od piatich rokov, sú dnes tu a robia vedúcich. Kruh sa akoby uzatvoril,“ začal rozprávanie Marcel Nemec. Jeho eko-tábor aj so začlenením detí zo znevýhodnených skupín na Hrebienku odštartovalo stretnutie s predsedom predstavenstva TMR Igorom Rattajom. „Mal som pocit, že už nevládzem, že už mám toho dosť. Ale človek mieni, pán Boh mení. Spoznal som sa s Igorom a našiel som v ňom jedného skvelého človeka, ktorý má srdce na dlani. Akoby nasal atmosféru toho, čo robím, a tak sme využili jeho možnosti a moje schopnosti a urobili sme niečo, čo má zmysel,“ vysvetlil Nemec.

Prežiť deväť dní priamo v Tatrách s nabúchaným programom je zážitok, na ktorý sa nezabúda. Ak sa k tomu navyše nabalia aj plné brušká z fantastického jedla a možnosti, ktoré ponúka TMR, úspech je zaručený. „Hlavne ak je tábor určený pre deti, ktorých rodiny by si to za daných okolností určite nevedeli dovoliť.“ Marcel Nemec sa dlhé roky venuje práve podpore detí zo sociálne znevýhodnených rodín. Ako povedal, najlepšie to funguje vtedy, ak sa deti stretnú na jednom mieste a nikto nevie, kto odkiaľ prišiel.

Program mali v tábore naozaj pestrý. Zaplávali si v Tatralandii, užili si túru zo Štrbského plesa na Popradské pleso, dali si raňajky na Skalnatom plese. Pozreli si botanickú záhradu a potešili sa z pasúceho sa jeleňa. Vypočuli si tiež prednášku priamo v sídle Horskej záchrannej služby. „Bol som prekvapený, koľko fundovaných otázok deti kládli. Bolo vidieť, že ich to zaujalo. Som rád, že to počuli a budú sa určite správať zodpovednejšie,“ povedal Nemec. Celý týždeň navyše pekne zvládli bez mobilov, ktoré museli nechať doma. Navyše. Celý Hrebienok akoby presiakol rodinnou atmosférou. „Neexistuje vzťah učiteľ – žiak. Máme tu len dve pravidlá. Jedno je, že keď jem, tak som ticho. A druhé, že v hoteli sa nebehá. Toto keď dodržiavajú, tak si nás môžu natierať na chlieb ako masielko a užívame si to,“ zasmial sa Nemec.

Signálom toho, že deťom sa tábor páči je, že sa doň radi vracajú. „Neexistujú najkrajšie okamihy, pretože každý jeden, ktorý sme tu zažili, je krásny. Pre niekoho viac, pre niekoho menej, každý je iný. Aj každé dieťa je úplne iné a prišlo z úplne inej rodiny a rodinnej atmosféry a inak vníma to, čo sa tu deje,“ uzavrel Nemec.