Prvý horolezec nezaznačil na aký štít vyliezol

Zdolať to, čo vyzerá na prvý pohľad nezdolateľné. August patrí aj medzinárodnému dňu horolezectva. To sa v Tatrách teší veľkej obľube. Už od pradávna ľudia radi prekonávali svoje schopnosti. Viete kto uskutočnil prvý horolezecký výstup vo Vysokých Tatrách?

 

Asi by ste to neočakávali, ale bol to slávny európsky cisársko – kráľovský matematik. Dávid Frölich. Pod Tatry ho podľa informácii historičky Nory Baráthovej priviedol rektor kežmarskej školy Dávid Praetorius. Frölich vynikal v zemepise, fyzike i v matematike. Ako študent najvyššieho ročníka sa spolu s dvomi spolužiakmi vybral do Tatier. Písal sa rok 1615. „Z opisu jeho namáhavej túry, ktorá sa považuje za prvý známy horolezecký výstup v histórii Tatier sa dozvedáme, že tu robil rôzne pozorovania zvuku, tlaku i vetra,“ uvádza Baráthová.

Nik nevie kam vystúpil

Neskôr Frölich vydal tlačou niekoľko kníh i kalendáre a práve v nich nezabudol detailne opísať svoj prvý výstup. Ako hovorí historička, dodnes sa ale nevie, kam vlastne vystúpil. „Pri svojej pedantnosti zabudol na jedno, a to najhlavnejšie – neuviedol, na ktorý štít vlastne vystúpil.“ A tak sa dodnes vedú iba spory o tom, či šlo o Kežmarský, Lomnický alebo Slavkovský štít.

 

Nikdy nespadol

Horolezcov, ktorí sa veľkými písmenami zapísali do histórie Tatier nie je málo. Medzi nich patrí aj Arno Puškáš. Zúčastnil sa výstupov na Mont Blanc, Atlas, Nanga Parbat, či Pamír. Zo svojich viac ako dvoch stovák prvovýstupov asi polovicu uskutočnil v zime. Počas celej svojej „lezeckej kariéry“ ani raz nespadol zo skoby a nepošmykol sa na ľade.

Zomrel v horách, no nie pri výstupe

Zvučným menom bol aj Peter Šperka. Okrem tatranských skál liezol aj v Himalájach. Zdolal aj osemtisícovky Šiša Pangma, Broad Peak alebo Čo Oju. Jeden z jeho pobytov v horách, bol zároveň jeho posledným vôbec. O život prišiel pri výstupe na deviaty najvyšší vrch sveta Nanga Parbat. Ich základný tábor horolezcov prepadli teroristi.

 

Zdolal Popocatepetl

Dve feratty v Tatrách pomenovali po Vladovi Tatarkovi a významným menom je aj František Kele, ktorý zdolal aj vrch Popocatepetl, Elbrus alebo Aconcagua. František vrchy zdolával ešte aj v 70 rokoch. V okolí Rysov sa raz pošmykol v zľadovatenom teréne a ťažko si poranil hlavu, čo sa mu stalo osudným.

 

Všetky osemtisícovky

Určite najznámejšim menom v súčasnosti je Peter Hámor. Počas svojej kariéry absolvoval množstvo zaujímavých expedícií a náročných výstupov na najvyššie hory sveta a na svojom konte má pätnásť výstupov na vrcholy všetkých štrnástich osemtisícoviek.